I’ve wanted to do this for a long time. Real world comparison of staple items that I always buy and have on hand. The 5 items were selected ahead of time, not knowing what the prices would be at all three places and without prejudice as to what I thought might be cheaper at one store or another.
The 5 items are Granny Smith Apples, Chobani Yogurt, Store Brand Almonds, Store Brand Plain Soy Milk, Store Brand Peanut Butter.
Round 1: Chobani Yogurt-
Stop and Shop $4.99
Market Basket $4.99
Shaws $6.49
Round 2: Granny Smith Apples
Stop and Shop $1.69 Lb
Market Basket .99 Lb
Shaws $1.17 Lb
Round 3: 40 Oz Store Brand Peanut Butter
Stop and Shop $5.19
Market Basket $4.99
Shaws $5.69
Round 4: Almonds Store Brand
Stop and Shop $8.98 Lb (On Sale) Normally $9.98 Lb
Market Basket $5.05 Lb
Shaws $10.87 Lb
Round 5: Plain Soy Milk Store Brand
Stop and Shop $2.79
Market Basket $2.50
Shaws $3.49
Again remember I did not pre-scout these items to select things that would have outrageous price differences but picked them before I entered the first stop.
My guess that Market Basket was most often much cheaper was confirmed and confirmed by a mile.
If you bought one unit of each of these items at each of these stores your total would be
Stop and Shop $23.64
Market Basket $18.52
Shaws $27.71
The difference of $9.19 more money for the five items at Shaws over Market Basket is ASTOUNDING. That is nearly 50% more money. It would cost you 27% more to purchase the same items at Stop and Shop over Market Basket.
I don’t know about you but when the banks pay you what amounts to negative returns on your money after fees, 27% or 49% savings on your money is HUGE!
This took a while to compile and label each image, I hope it helps you make informed decisions on where to shop.
Spread The GMG Love By Sharing With These Buttons: